Evlerin elektriği çöpten gelecek

Bursa’da 47 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak Hamitler Katı Atık Depolama alanındaki Metan Gazından Elektrik Üretim Tesisinin temeli atıldı.

 

14.05.2013

ITC Bursa Enerji Üretim Sanayi AŞ işbirliğiyle yap-işlet-devret modeliyle kurulan Metan Gazından Elektrik Üretim Tesisi, Hamitler Çöplüğü’nde düzenlenen törenle hizmete alındı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin ev sahibi olduğu törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Vali Şahabettin Harput, Bursa milletvekilleri ile davetliler katıldı.

Depolama alanında bulunan sulu çöplerin, her biri 1.4 megawat gücündeki 7 adet jeneratör vasıtasıyla saatte 5 bin 400 metreküp metan gazına dönüştürüleceğini ve metan gazından 9.8 megawat elektrik üretileceğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Jeneratörlerde enerjiye dönüştürülen deponi gazı, borularla enerji üretim tesisine getirilecek. Üretilen elektrik, nakil hattı üzerinden TEİAŞ’a verilerek şebeke içi dağıtım sağlanmış olacak” dedi.

Kurulan sistemden 76 milyon metreküp elektrik sağlanacağını ve bundan yaklaşık 47 bin konutun faydalanacağını vurgulayan Başkan Altepe, “Tesis, elektrik üretiminin yanında metan gazının sera etkisini azaltmakta, enerji kaynaklarının kullanımını dengelemekte ve sağlık risklerini de minimize etmektedir. Yerel hava kalitesine katkı sağlayarak, kötü koku problemini ortadan kaldırmaktadır” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, tesisin devreye alınmasıyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi’ni kutladı. Hükümet olarak Türkiye’de nükleer santralden doğalgaza, kömür santralinden HES’lere kadar enerji fırsatı adına ne varsa bunları değerlendirmeye odaklandıklarını belirten Bakan Yıldız, “Geleceğimiz adına bunları değerlendirmek durumundayız. Enerjinin çevreye rağmen değil çevreyle birlikte yürütülmesini istiyoruz. Oldukça hassas olduğumuz bu ortamda Bursa Büyükşehir Belediyesi bunu yaptı. Bu proje, çevre faktörünü dikkate aldığımız en önemli projelerden birisidir ve doğru projedir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından tesis, kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesilerek hizmete alındı. Açılışın ardından ITC firması yetkilisi Ali Kantur, sistemin çalıştırılmasıyla ilgili protokol üyelerine bilgiler verdi.

Törende Büyükşehir Belediyespor Çocuk İzcilik Kulübü üyeleri Bakan Yıldız, Vali Harput ve Başkan Altepe’ye birer teşekkür çiçeği verdi. Başkan Altepe, günün anısına Bakan Yıldız’a Bursa yapımı bir kılıç hediye etti.