3. Havalimanı dünyanın en büyüğü olacak

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı ihalesinin kazanan konsoryimun ortağı Limak'ın patronu Nihat Özdemir inşaat aşamasında 5 bin kişinin çalışacağını söyledi. Proje Türkiye için de ilkeleri barındıracak..

 

13.05.2013

 Yabancı ortak almayacağız
Önceki akşam İstanbul'daki Venedik Sarayı'nda Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yapım öyküsünün anlatıldığı kitabıntanıtım toplantısında konuşan konsorsiyumun ortağı Özdemir, yapımında 5 bin kişinin çalışacağını söylediği havalimanı için 'Hepimiz de alanında iyi birer müteaahitiz. İhaleden önce birçok yabancı firmadan teklif geldi. 5 Türk şirket olarak yabancı ortak almama kararı aldık' dedi.

Finansman sıkıntısı olmaz
Ortaklığa katılan şirketlerin eşit hisseye sahip olduğunu ve her ortağın finansman koyacağını belirten Özdermir, 'Finansman görüşmeleri sürüyor. Faizler de aşağı düştü. Fiyatlarda ciddi düşüş var. Finansman karışık olabileceği gibi içten ve ya dıştan da olabilir. Çin'den ABD'ye kadar açılabiliriz. İyi görüşmeler yapıldı ve halen devam ediyor' dedi.

6,3 milyon euro devletten
Nihat Özdemir, havalimanı ihalesine yönelik de yorumlarda bulundu. Özdemir, yeni havalimanı ihalesinde 12 yıl için devlet tarafından verilen 6.3 milyar Euro'luk yolcu garantisinin finansman olanaklarını çok rahatlattığını belirterek, "Bu içinde Hazine garantisinin olduğu, hayatımda yaptığım en rahat finansman bulabileceğimiz ihale oldu. İhalesini aldığımız BEDAŞ ve Akdeniz Elektrik ihalesi için para bulmak bundan bin kat daha zor. Oranın hiçbir garantisi yok, burada ise Hazine garantisi var" diye konuştu.

Ağaçlar en az zarar görecek
Özdemir, bölgede yer alan binlerce ağacın akibeti için de 'Projeonaylanır onaylanmaz ağaç envanteri çıkarılacak. Ağaçların çoğu taşınacak. Ormana en az zarar verecek bir proje sözü veriyorum. Hayatımda hiç ağaç kesmedim' dedi.

Uyku kabinleri olacak
Büyük havalimanlarında bulunan uyku kabinleri yeni yapılacak 3. havalimanında da olacak. Böylece havalimanında uzun süre geçiren yolcular belirli bir ücret karşılığı bu kabinlerde uyuyabilecek. Özdemir, 'Uyku kabinleri güzel olacak çünkü burası büyük bir transit güzergahı' dedi.

Birisi bir lira daha deseydi çekilecektik
İhalede beklediklerinin üzerinde bir rakam geldiğini söyleyen Özdemir, "Daha ne kadar çıkacaktınız" sorusunu gülerek, "Durmak üzereydik. Tavanına gelmiştik. Birisi 1 lira daha dese çekilecektik" şeklinde cevaplandırdı.

Ne kadar sürede bitecek
Şu anki haliyle 150 milyon yolcu taşıma kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olacak.

Yapımı, birinci etap 42 ay, ek pistler 16 ay toplam da ise 58 ay (yaklaşık 5 yıl) tamamlanacak.