Stoktaki konutlar kapış kapış gidiyor

Konutta KDV oranının yüzde 18’e çıkmasının ardından, eski düzenlemeden yararlanan ruhsatlı konutlara ilgi büyüyor.

 

18.01.2013

Yüzde 1 KDV ile satışta olan konutların satışları yüzde 50’ye varan oranda yükseldi. 15 günde 100 daire satan firmalar var.

Konutta KDV oranlarını yüzde 18’e çıkaran düzenlemeden etkilenmeyen, ruhsatı yılbaşından önce alınmış konutlar, yüzde 1 KDV avantajı sayesinde yoğun ilgi görüyor. Genellikle kış aylarını durgun geçiren sektör, yeni KDV oranlarının açıklandığı 1 Ocak’tan bu yana alışık olmadığı bir hareket yaşıyor. Satışta olan konutlar, KDV artışından etkilenmek istemeyenlerin ilk hedefi olunca, inşaat firmaları da satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50’ye varan oranda artırdı. Yaklaşık 15 günlük sürede, yoğun kar yağışının olduğu bir dönemden de geçilmesine rağmen 100’ün üzerinde konut satanlar oldu. Satış ofisleri bilgi almak isteyenlerin uğrak yeri olurken, çağrı merkezlerindeki istihdam artırıldı.

Siteler kitlendi
Mevcut projelerinde yüzde 1 KDV ile konut satışına devam eden inşaatçılara, KDV sonrası satışlarının nasıl gittiğini sorduk. Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, Tuzla’da satışı devam eden Evora İstanbul projesinde hem yüzde 1 KDV avantajı bulunduğunu hem de yüzde 10 indirim kampanyasına başladıklarını belirterek, şunları söyledi: “Kampanya döneminde 160 dairenin satışı yapıldı. İlk satışa çıktığımızda internet sitemiz kilitlenmişti, bu dönemde ikinci kez böyle birşey yaşadık. Çağrı merkezimizde 2 kişi çalışıyordu, bu sayıyı 4’e çıkardık ve satış ofislerimize de destek ekipler gönderdik. Yüzde 1 KDV ile satılan ancak doğru hazırlanmış projeler bu avantajını kullanacaktır.”

Her gün daire satılıyor
Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Artaş Grup, Aydınlı Grup ve Keleşoğlu İnşaat ile hayata geçirdikleri Vadi İstanbul ve kendi projeleri Maslak Eclipse’de satışların hızlandığını belirterek, şöyle konuştu: “KDV’deki belirsizlik kalkınca, karar veremeyen, endişeli olan vatandaşlar da alıma geçti. Böyle olunca satışlar da hızlandı. Biz şu anda 250-260 dairenin rezervasyonunu tamamlandık. Hergün 5-6 daire kesin satılıyor. Hergün satış ofislerine en az 60-70 müşteri geliyor. Araştırma yapanlar da oluyor. Şu anda önümüzü görür hale geldik. Piyasaya can geldi. ”

Hem faiz hem KDV
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya da, mevcut stoklardaki satışın hızlandığını ifade ederek, “Satışlarımız yüzde 50 arttı. Geçen yıl ocak ayının tamamında 18 milyon liralık gelir elde etmiştik, bu yıl ilk 15 günde 20 milyon lirayı yakaladık. Bu rakamlar, piyasaya yönelik sinyal de veriyor. İlk 6 ay içinde bu hareketi görmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise, şu anda satışına devam ettikleri Spradon Vadi projesinde yeni KDV oranlarının açıklandığı günden bu yana 100 adet dairenin satışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Talep artıyor
EGE Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “Yılın ilk günlerinden itibaren satışlarımızda artış gözlemliyoruz. Geçtiğimiz yılların aynı dönemleri ile kıyaslama yaparsak bugün, yüzde 10’luk bir artışın olduğunu görebiliyoruz” diye konuştu. Bulut İnşaat’ın sahibi Temel Bulut ise, “Satış grafiğinde durgun bir dönemde olmamıza rağmen KDV yasasının değişmesinden sonra, ve son kampanyamız ile satışlarımızı artırdık. 15 günde, satış ofislerimize 265 müşteri geldi ve toplam 85 dairenin satışı oldu. KDV fırsatının kaçırılmaması için satışlarda artış var” dedi.