ABD'li yatırımcılar gayrimenkule geliyor

Gayrimenkulde Gelişen Trendler Raporu'nu açıklayan ULI CEO'su Patrick Philips, ABD emlak sektöründe Türkiye'nin merak edilen bir pazar olduğunu söyledi

 

03.12.2012

 PriceWaterHouseCoopers (PwC) ve Urban Land Institue (ULI) ortaklığında hazırlanan Gayrimenkulde Gelişen Trendler Raporu, Türkiye gayrimenkul sektörünün 2013'te gözde olacağını ortaya koydu. Raporda, ABD ve Avrupa'daki kriz nedeniyle yatırımcıların Türkiye'nin de aralarında bulunduğu gelişen pazarlara yöneleceğine vurgu yapıldı. ABD'de emlak piyasasındaki durumu gösteren ve 2013 beklentilerini aktaran raporun sunumunu yapan ULI CEO'su Patrick Philips, "Türkiye son dönemde en çok merak edilen pazarlardan biri. ABD pazarında anlaşılmış değil. Hâlâ merak konusu bir pazar. Türk emlak piyasası son 10 yılda ciddi bir değişimden geçti. Çok rekabetçi bir pazar haline geldi" diye konuştu. Philips yakında 2013 gayrimenkul raporunun da sunumunu yapacaklarını anlattı.

Toparlanma yavaş ve sürekli
Amerika'da emlak piyasasında toparlanmanın yavaş ve sürekli olduğuna vurgu yapan Philips, ikincil pazarların daha önemli hale geldiğini belirtti. Philips, "ABD emlak piyasasında yatırımda ilk sıradaki New York yerini San Francisco'ya bıraktı. En ilginç olanı ise Washington listenin 12. sırasına geriledi" dedi. Orta büyüklükteki firmaların şu anda ABD'de en çok iş yapan şirketler haline geldiğini de vurgulayan Philips, ayrıca Avrupa piyasalarındaki karışıklık ve Çin'deki yavaşlamaya da dikkat çekti.