Taksim Meydanı Düzenleme Projesi' başladı

Taksim Meydanı Düzenleme Projesi" çalışmaları kapsamında, Cumhuriyet Caddesi'nin Tarlabaşı'ndaki otoparktan, Divan Oteli önüne kadar olan bölümü trafiğe kapatıldı.

 

07.11.2012

Çalışmalara başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, belirlenen bazı noktaları bariyerlerle kapatmasının ardından iş makineleri kazı yaptı. İETT duraklarının söküldüğü Taksim'de, zaman zaman trafik aksadı.
Taksim Meydanı'nın yayalaştırılmasından memnun olan kestane satıcısı İbrahim Çakar, işlerin şu an için iyi olmadığını belirterek, “Taksim tamamen yayalara ayrılınca işler daha da iyi olacak” dedi.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Erkan Sedatlı da Taksim'de yaşadığını anlatarak, “Halka açılması güzel bir uygulama. Sonuçta Taksim'deki her bir araç kargaşaya neden oluyor” diye konuştu.

45 yıldır İstanbul'da yaşadığını ifade eden Şerif Kesik ise “En ufak bir eylemde bile Taksim'e geliniyor. Taksim'in insanları birleştirici bir yanı var. Tamamen yayalaştırılmasıyla da insanların daha rahat edeceğini düşünüyorum” dedi.
Turizmci Mehmet Bağmancı da “Taksim, araçların yer altına alınması ve meydanın tamamen yayalaştırılmasıyla daha da güzel olacak. Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ederim. İstanbul'a hayırlı olsun” diyerek yayalaştırma çalışmalarına destek verdi.

Esnaf Cengiz Ateş iyi olan her şeyi kabul ettiğini, Taksim'in yeni haliyle daha sakin ve güzel olacağını belirtti.

Çiçek satan Tarkı Ağaçkıran, bölgenin yayalara açılmasıyla çiçek satışlarının daha da artacağını söyledi.

Yetkililer, projenin yaklaşık 240 günde tamamlanacağını kaydetti. (aa)