1+1'ler aile yapısını bozar tartışması

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, 1+1 dairelerin aile yapısını bozduğunu söyleyince yeni bir tartışma başladı

 

10.05.2013

 İnşaat üreticilerinin gözdesi konumunda olan 1+1 daireler için olumsuz düşünen Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, inşaat ruhsatı isteyen müteahhitlere artık 1+1 daire yapmamaları yönünde tavsiyede bulunduğunu açıkladı.

Pendik ve özellikle Kurtköy bölgesinde ihtiyaçtan fazla 1+1 daire yapıldığını belirten başkan, bu tip dairelerin geniş ailelere hitap etmediğini söyledi. Küçük metrekarelerdeki dairelerin komşuluk ilişkilerini yok ettiğini kaydeden Şahin’e göre bölgede 35 bin konut sırf bu yüzden boş bekliyor. 

1+1'lerde kiracı bulmak zor
Erguvan İnşaat Yönetici Ortağı Emre Maraşlı:
Başkana katılmamak elde değil. Düşük metrekareli olmasından dolayı; daha yüksek bir alıcı skalasını hedefleyebiliyor. Bu sayede daireler daha rahat satılıyor olabilir, fakat bu dairelerde istenen fiyatlara kiracılar bulunamayabiliyor ve boş binalar rahatsız edici görüntüler oluşturuyor. Biz Kurtköy-Pendik'teki projelerimizde geçen sene yüzde 20 olan 1+1 konut oranımızı bu sene yüzde 15 ‘e düşürdük. Bu yüzde 15'i yapmamızın sebebi Tekno Park'taki yabancı mühendislerin kalması için tasarlandı.

Daire tiplerini tüketici belirler
Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı
Gayrimenkul geliştirici olan firmalar yeni projelerde ezbere bir daire karması yapmamalı. Öncelikli olarak projenin lokasyonuna, bölgenin ihtiyacına ve talebe göre bu karmanın belirlenmesi gerekiyor. Sonuç olarak üretilecek daire tiplerini belirleyecek olan tüketicilerin talepleri ve ihtiyaçlarıdır.

1+1 trend değil gereklilik
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya:
1+1 daireler toplumun gereği. Nüfus yaşlanıyor, deprem korkusu insanların nitelikli konuta geçme isteğini ortaya çıkarıyor. Ancak yüksek metrekareler nedeniyle kolay bir geçiş yapılamıyor. Stüdyo ve 1+1 daireler yatırım amaçlı alanda ilgi görüyor. Bu daire tipleri özellikle İstanbul'da yaşamın ve proje geliştiricilerinin vazgeçilmez noktası. Bu sebepten ötürü gayrimenkul sektöründe stüdyo ve 1+1 konutlardan vazgeçilemez. Projelerimize gelen talebin yüzde 60'ı yatırım amaçlı oluyor. Biz bu konutlara projelerimiz kapsamında yer vermeye devam edeceğiz. Talebi her geçen gün artan bir toplumda bu konutlar bir trend değil gereklilik.

70'lik çift bile 1+1 tercih ediyor
Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz:
Üretici firmalar arz talep dengesine göre konut üretiyorlar. 1+1'in maliyeti firmalara 3+1'den daha fazla yük getiriyor. Mutfak dolabından, otoparka kadar +1 maliyet getiriyor. 1+1'e talep var ki 3+1 tipteki daireleri daha az üretiyoruz. İnsanlar artık büyük ev istemiyorlar. Artı bir odanın ısıtma, soğutma maliyeti, aidat yükünü düşürüyorlar. Fazladan bir oda 20 yılda kendini yiyiyor. Genç kesim haricinde 70 yaşındaki bir çiftte 1+1 daireyi tercih ediyor.

Ucuz arsa verirlerse daire büyür
Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım:
Son yıllarda 1+1 gibi küçük dairelerin yapımı bir trend, bir zorunluluktur. Bu gerekliliğin 3 ayrı nedeni vardır. Birincisi; sınırlı miktarda hammaddenin yani arsanın giderek azalması ve buna bağlı olarak metrekare fiyatlarının yükselmesi. İkincisi; konut ihtiyacı olanların gelir seviyesinin büyük bir ev alacak kadar artmaması ve üçüncüsü de; büyük şehirlerdeki çekirdek aile tanımının anne, baba ve çocuktan oluşarak sınırlı kalması. Aksi takdirde biz de ailelerimizin geniş bir evde ve çok çocuklu olarak yaşamasını isteriz. İnşaat maliyetinin en önemli unsuru olan arsaları bize verirlerse üzerine rahatlıkla büyük hacimli daire yaparız.

Kurtköy'de 1+1'e talep var
Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır:
Kurtköy olarak konuşmak gerekirse bölgede üniversitelerin sayısı artıyor, Tekno Park, Sabiha Gökçen Havalimanı bölgenin içerisinde. Ayrıca ciddi bir ticari yapılaşma da söz konusu. Aileler artık kullanabilecekleri kadar konuta para ödemek istiyorlar. Biz de inşaat üreticisi olarak bu istekleri dikkate alıyoruz.

Küçük dairelere kiralamada talep var
MVK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ertürk Mavuk:
Yatırım amaçlı konut alımlarında stüdyo ve 1+1 daireler her zaman daha çok tercih ediliyor. Bu tip dairelerin tercih edilmesinde başlıca iki büyük neden var. Birincisi düşük metrekareleri nedeniyle satış fiyatlarının daha kolay ulaşılabilir olması. İkinci neden ise, düşük m2 nedeniyle kiralarının uygun olması ve buna bağlı olarak kiralama taleplerinin yüksek olması, daha kolay kiraya verilebilmesidir. Birikimi ile peşinatını ödeyebildiği ve aylık kazancının bir kısmı ile de kredi taksitlerini karşılayabileceği bir konut almak isteyen orta gelir grubu çalışan kesim en büyük alıcı durumunda olduğu için, en çok bu tip daireler ilgi görüyor. Büyük ailelerin ihtiyaçlarını karşılayacak özellikle daha büyük kullanım alanlı daireler az ya da çok her projede yer alıyor. Ama yatırım amaçlı alımlarda her zaman küçük daireler tercih ediliyor.

Yatırımcılar ufak daireleri tercih ediyor
Viaport Venezia Satış ve Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu:
İstanbul Avrupa metropolleri seviyesine ulaşacak. Bu yükselişle birlikte büyük dairelerin maliyetlerini karşılamak zorlaşacak. Özellikle şehir merkezine yakın yerlerdeki konutlar arasında küçük olanlar tercih ediliyor. Bunun sebebi ise masraflarının da daha düşük olması. Yeni evli çiftler masrafları ve aidatları küçük diye bu tür konutları tercih ediyor. Ayrıca konut alanların yüzde 65'i yatırım için daire alıyor. Daha büyük konutlar belki şehir dışında inşa edilebilir ancak biz şehir içinde proje yaptığımız için 1+1 konut üretmeye devam edeceğiz"