Koridorunuzu Daha Canlı Hale Getirebilirsiniz

Basit birkaç dokunuşla koridorunuzu daha sıcak, enerjik, yaratıcı ya da davetkar hale getirebilirsiniz.

 

10.11.2010

Evin diğer köşelerine göre dekorasyonu daha kolay olan koridorlar dar ve uzun yapıları nedeniyle genellikle sıkıcı bir his verir. Tüm bunlara karşın koridor aslında kullanışlı bir alandır. Onları sıkıcılıktan kurtarmak ve evin daha yararlı bir köşesi haline getirmek için aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri koridorun evinizin en canlı ve yaşanan bölümlerinden biri olduğudur. Odaları, banyoları, salonu birbirine bağlayan koridor evde en çok kullanılan yerdir. Koridorunuzu dekore ederken,evin diğer odalarını tamamlayıcı bir stil belirlemeyi unutmayın.

Koridor, tıpkı diğer odalarınız gibi evinizin bir uzantısıdır. Misafirleriniz belki evinizin her odasını görmeyecektir ama antre ve koridorunuzu mutlaka göreceklerdir. Bu nedenle koridor ve antre düzenlemesi misafirlerinizi etkilemek için önemli bölgelerdir. Misafirlerinize hayatınızdaki önemli şeyleri göstermekiçin koridorunuzu kullanabilirsiniz. Ailenizin bazı önemli fertlerinin fotoğrafları, kazandığınız ödüller, kupalar; koridor duvarlarınızda sergileyebileceğiniz şeylere örnek olabilir.

BOYA/RENK

Dar mekanlarda uygulanan açık renk teorisi koridorlar için de geçerlidir. Beyaz, bej ve açık gri gibi aydınlık ve doğal tonları tercih ederseniz, hem mekanın daha geniş görünmesini sağlamış olursunuz hem de koridora açılan odaların renkleri ile çatışmasını önlemiş olursunuz. İki farklı renkteki odanın birbiriyle uyumsuz renklerini nötr renkteki koridorla birleştirebilirsiniz. Dramatik bir etki için koridor ve antrenizi boyarken cesur ve koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Koyu kırmızı, kobalt mavisi hatta metalik altın rengi, cesur evler için uygun olabilir. Ancak mekanı olduğundan daha dar göstereceğini unutmayın.

Eğer salonunuz koridora açılıyorsa her iki bölümü de aynı renge boyayarak koridorunuzu, salonunuzun bir parçası gibi gösterebilirsiniz. Böylece her iki mekan da olduğundan daha ferah ve bütün görünür. Çok uzun ve dar bir koridoru daha küçük göstermek için koridoru oluşturan duvarlardan uzun bölümleri açık; kısa ya da uzak bölümleri ise daha koyu renge boyamayı tercih edin. Bu şekilde dar koridorunuz olduğundan daha geniş ve kısa görünecektir.

KÜÇÜK YA DADAR KORİDORLARİ ÇİN FİKİRLER

Dar koridorlarda duvardan ve aydınlık bir ışıklandırma tercih edin. Eğer karemsi bir yapısı varsa tavandan aydınlatma kullanabilirsiniz. Butür dar ya da küçük koridorlarda dresuarlardan uzak durmak iyi bir fikirdir.

Duvarlarda bej, krem gibi açı krenkleri tercih edin. Farklı birşey yapmak isterseniz yarım duvar lambrisini deneyebilirsiniz. Beyaz lambriler, bej duvar boyası ve aplik aydınlatmalar ile kısa sürede davetkar bir koridor elde edebilirsiniz.

Koridor dekorasyonunda aynalar büyük önem taşır. Aynalar bulundukları mekanı hem geniş hemde lüks gösterir. Koridor sonuna büyük bir ayna koyabilir ya da 5-6 adet küçük dekoratif aynayı tek bir duvara serpiştirebilirsiniz.

En güzel anlarınızın belgelendiği, her daim görmekten ya da göstermekten zevk alacağınız fotoğraflarınızı farklı boyutlarda çerçeveletip koridor duvarınıza asabilirsiniz. Fotoğrafya da tablolarınızı dramatik tablo ışıklandırmaları ile birlikte kullanmayı tercih edersiniz dikkati onlar üzerind etoplayabilirsiniz.